Kandidoos, mida nimetatakse ka pärmseennakkuseks, on üsna levinud seeninfektsioon, mis mõjutab peamiselt naisi, kuid võib esineda ka meestel. See nakkus põhjustab organismis ebameeldivaid sümptomeid ja võib mõjutada inimese elukvaliteeti.
Kandidoosi põhjustab tavaliselt pärmseene Candida albicans ülekasv organismis. See pärmseen on olemas tavaliselt meie kehas väikestes kogustes ning elab enamasti nahal ja seedetraktis. Kuid mitmete tegurite mõjul võib see mikroorganism hakata organismis liigselt kasvama, mis omakorda võib põhjustada kandidoosi.
Kandidoosi peamised sümptomid on sügelus, punetus ja põletik tupes või suguelundite ümbruses. Lisaks võib esineda ka valulikku urineerimist ning valget või piimjat eritist tupes.
Siin on mõned levinumad kandidoosi sümptomid, mida tuleks tähelepanu pöörata.
Sügelus ja põletustunne: Need on kõige levinumad sümptomid kandidoosi korral. Sügelus ja põletustunne võivad esineda suguelundite piirkonnas, aga ka mujal kehal, nagu suuõõnes või küünte all.
Voolus: Naised võivad kogeda valge, kalgendunud või ebameeldivalt lõhnavat voolust. Mehed võivad tunda sügelust ja ebamugavustunnet eesnaha all.
Valulik urineerimine: Mõnel juhul võib kandidoos põhjustada valulikku urineerimist.
Valulik vahekord: Kandidoos võib põhjustada valu ja ebamugavustunnet vahekorra ajal.
Seedehäired: Harvadel juhtudel võib kandidoos põhjustada seedehäireid, nagu kõhulahtisus või kõhukinnisus.
Siin on mõned levinumad põhjused, mis võivad põhjustada Candida seente liigset kasvu ja kandidoosi:
1. Nõrk immuunsüsteem: Nõrgenenud immuunsüsteem ei suuda tõhusalt võidelda Candida seente ülekasvuga kehas. See võib põhjustada kandidoosi.
2. Hormonaalsed muutused: Hormonaalsed muutused, näiteks rasedus, menopaus või hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, võivad põhjustada Candida seente kasvu.
3. Stress: Stress võib nõrgestada immuunsüsteemi ja soodustada Candida seente kasvu kehas.
4. Antibiootikumid: Antibiootikumid võivad tappa ka kasulikud bakterid, mis aitavad tasakaalustada Candida seente kasvu kehas. See võib viia Candida seente ülekasvu ja kandidoosi tekkeni.
5. Diabeet: Inimestel, kellel on suhkurtõbi, on sageli kõrge veresuhkru tase. See soodustab Candida seente kasvu, kuna Candida seened toituvad suhkrust.
6. Dieet: Dieet, mis on liiga kõrge süsivesikute, suhkru või alkoholi sisaldusega, võib soodustada Candida seente kasvu ja kandidoosi teket.
7. Antibakteriaalsed suuveed: Mõned suuveed sisaldavad antibakteriaalseid aineid, mis võivad tappa ka kasulikud bakterid suus, mis aitavad kontrollida Candida seente kasvu.
Kuigi kandidoos ei ole tavaliselt ohtlik tervetele inimestele, võib see olla ohtlik inimestele, kelle immuunsüsteem on nõrgenenud, näiteks HIV-ga nakatunud inimestele, vähki põdevatele inimestele või elundisiirdamist ootavatele patsientidele. Kandidoosi tõsiste komplikatsioonide hulka kuuluvad vere infektsioonid, neerupuudulikkus ja sepsis.
Seega on oluline, et kandidoosi sümptomite korral pöördutaks õigeaegselt arsti poole. Varajane diagnoosimine ja ravi võivad vähendada tõsiste tüsistuste riski. Kandidoosi ravi hõlmab tavaliselt seenevastaste ravimite võtmist, samuti immuunsüsteemi tugevdamist ja riskifaktorite kontrollimist. Samuti võib aidata immuunsüsteemi tugevdamine tervisliku toitumise, regulaarse liikumise ja stressi vähendamise kaudu.
lihtne kasutada nii arvuti kui telefoniga
üldiselt jõuab kaup kohale 2-5 tööpäeva jooksul
me ei avalikusta oma klientide andmeid
kauba võib tagastada 14 päeva jooksul